پست مهمانتکنولوژی و تجهیزات دیجیتالی

انواع دستگاه ساعت زنی برای (ورود و خروج پرسنل) بشناسید

دستگاه ساعت زنی (یا حضور و غیاب) یکی از ملزومات اصلی شرکتها و ادارات است که برای ثبت ورود و خروج کارکنان و محاسبه مجموع کار کرد آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه های هوشمند و دیجیتالی جدید، دیگر کسی از روش سنتی (ثبت دستی در دفاتر یا اکسل) استفاده نمی‌کند.

در اینجا مجال مقایسه دستگاه های حضور و غیاب هوشمند با روشهای قدیمی نیست و ما بیشتر سعی داریم انواع دستگاه ساعت زنی جدید را که مناسب کسب و کارهای مختلف هستند به شما معرفی کنیم.

دستگاه ساعت زنی چیست ؟

دستگاه ساعت زنی یک دستگاه الکترونیکی دیجیتال است که از راههای مختلف مانند رمز، کارت، تشخیص چهره، اثر انگشت و … می تواند، زمان دقیق ورود و خروج کارکنان را ثبت کند. این تجهیزات با نام دستگاه حضور غیاب ، کارت ساعت زنی و دستگاه ثبت ورود و خروج نیز شناخته می‌شوند.

انواع دستگاه ساعت زنی هوشمند

دیوایس حضور غیاب

 

امروزه از فناوری های مختلفی برای ثبت ورود و خروج پرسنل استفاده می‌شود و دستگاه های ساعت زنی نیز بر همین اساس به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

۱ – ثبت ورود و خروج با رمز
یکی از ساده‌ترین روشهای ثبت تردد بر روی دستگاه حضور غیاب ، استفاده از رمز یا کد است که به راحتی توسط دکمه‌های عددی وارد می‌شود. البته این روش در عین سادگی ، می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. چرا که افراد می توانند رمز خود را در اختیار همکاران خود قرار دهند، تا آنها بجایشان ورود و یا خروج را ثبت کند.

۲ – دستگاه کارت زنی
استفاده از کارت یکی دیگر از روشهای آسان ثبت ورود و خروج است. قبلا از کارتهای بارکدی و مغناطیسی بر روی دستگاه حضور و غیاب استفاده می‌شد. اما در حال حاضر از کارت های بدون تماس یا RFID استفاده می‌شود که کارایی بیشتری دارد. این روش نیز در عین سادگی ، نقاط ضعفی دارد. سرقت یا گم شدن کارت، شکستن کارت، کارت زدن همکاران به جای یکدیگر از جمله این مشکلات هستند.

توجه داشته باشید که دو روشی که ذکر شد، کمتر به صورت تکی استفاده می‌شود. این راهکارها معمولا بر روی دستگاههای حضور و غیاب بیومتریک در کنار اسکنر اثر انگشت یا دوربین تشخیص چهره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳ – دستگاه ساعت زن اثر انگشتی
اثر انگشت یکی از پرطرفدارترین انواع ثبت ورود و خروج بر روی دستگاه حضور و غیاب است که با اسکن مشخصات منحصر به فرد انگشتان دست کارکنان ، ورود یا خروج آنها را ثبت می‌کند. دستگاه‌ های ساعت زنی بیومتریک مانند اثر انگشت و تشخیص چهره ، مشکلات دستگاههای رمزی و کارتی (گم شدن، سرقت، سوء استفاده و …) را ندارند. اما نسبت به آنها گرانتر هستند.

همانطور که ذکر شد دستگاه های اثر انگشتی معمولاً همراه کارتخوان و کلیدهای عددی هستند و می توان در کنار اثر انگشت از کارت و رمز نیز برای ثبت تردد استفاده کرد.

تعدادی از انواع دستگاه ساعت زنی اثر انگشت که قیمت مناسبی نیز دارند، عبارتند از :
⦁ دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی LX15
⦁ دستگاه ساعت زنی انگشتی و کارتی K14
⦁ دستگاه انگشت زنی و کارتی Tm88
⦁ دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد F22
⦁ دستگاه کارتی، انگشتی Tm52

۴ – دستگاه ساعت زنی تشخیص چهره
اگر بخواهیم پرطرفدارترین انواع دستگاه حضور و غیاب در حال حاضر را نام ببریم ، شاید دستگاه ساعت زنی چهره گزینه اول باشد. دستگاه های تشخیص چهره با استفاده از چهره منحصر به فرد هر شخص ، هویت او را تشخیص داده و ترددش را ثبت می‌کنند. این فناوری نیاز به لمس دستگاه نیز ندارد و کافی است روبروی دوربین تشخیص چهره دستگاه قرار بگیرید.

دستگاه های تشخیص چهره بسیاری در بازار وجود دارد. نکته مهم این است که بسیاری از این تجهیزات در کنار دوربین تشخیص چهره ، دارای سنسور اثر انگشت، کارت rfid و کلید ورود رمز نیز هستند و شما می توانید با ۳ یا ۴ روش، حضور و غیاب را ثبت و مدیریت نمایید.
تعدادی از محصولات مرتبط با این بخش عبارتند از :
⦁ دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشتی AI07F
⦁ دستگاه ساعت زنی تشخیص چهره و انگشتی AI06F
⦁ دستگاه ساعت زنی چهره و انگشت Uface302
⦁ دستگاه تشخیص چهره و انگشتی TM-F631
⦁ دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشت UF100

دستگاه ساعت زنی عکس 1

دستگاه حضور و غیاب اداری

محیطهای اداری شرایط کاری خاصی دارند و با محیط های کارگری و صنعتی متفاوتند. در این کسب و کارها معمولاً می توان از تمامی انواع دستگاه ساعت زنی استفاده کرد. اگر به دنبال دستگاه ساعت زنی اداری ارزان برای تعداد پرسنل کم هستید، می توانید از دستگاههای زیر استفاده کنید :
⦁ LX15
⦁ K14
⦁ Tm55
⦁ Tm88
⦁ F631
⦁ MB20
⦁ UF100
در کنار این دستگاهها معمولاً نرم افزار حضور و غیاب اداری ساده که در بیشتر مواقع به صورت رایگان ارائه می‌شود، کار راه انداز است و دیگر نیازی به خرید نرم افزار پیشرفته ندارید.

اگر دنبال دستگاه ساعت زنی اداری برای شرکتهای بزرگ و با تعداد پرسنل زیاد هستید، ما دستگاه های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم :
⦁ Uface302
⦁ AI06F
⦁ Ai07F
⦁ F22
در صورتیکه از شیفت های محدودی استفاده می کنید، نیازی به خرید نرم افزار ندارید و همان نسخه رایگان جوابگوی کار شماست. اما اگر تعداد پرسنل زیاد و شیفت های مختلفی دارید، باید بر حسب نیاز از نسخه ای پیشرفته‌تر استفاده کنید.

دستگاه ساعت زنی عکس 2

چطور این دستگاه را با قیمت مناسب بخرید ؟

توضیحات تکمیلی درباره دستگاه های ساعت زنی ورود و خروج را می توانید در سایت “مجله حضور و غیاب بایوفا” مطالعه کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید می توانید به این سایت مراجعه نمایید.

قیمت دستگاه ساعت زنی

بدلیل اینکه برندهای مختلفی از دستگاه های حضور و غیاب در بازار کشور وجود دارد، ممکن است قیمت های بسیار متنوعی دریافت کنید. در حال حاضر بیشتر دستگاه های ساعت زن از برند zkteco، Timmy، Suprema و Virdi هستند. دستگاه های برند سوپریما و ویردی بسیار با کیفیت هستند، اما قیمت بسیار بالایی دارند. رنج قیمت محصولات این دو شرکت (در حال حاضر) از حدود ۳۰ میلیون تومان تا بالای ۱۰۰ میلیون تومان است. اگر بدنبال دستگاه ساعت زنی ارزان اما با کیفیت هستید، برند زدکی تکو و تایمی به شما معرفی می‌شود که کیفیت و قیمت مناسبی دارند. در حال حاضر شما می‌توانید محصولات این دو شرکت را از حدود ۳ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان خریداری نمایید (قیمت ها ممکن است به مرور زمان تغییر کند).

دستگاه ساعت زنی دست دوم

ما به هیچ وجه خرید دستگاه ساعت زنی دست دوم را پیشنهاد نمی‌کنیم ، چرا که ممکن است مدت کوتاهی پس از خرید ، مجبور به کنار گذاشتن آن شوید. عدم داشتن گارانتی ، مشکلات نصب و راه‌اندازی، نداشتن نرم‌افزار ، مستهلک شدن قطعات ، عدم امکان تست کامل از جمله مواردی است که منجر می شود از خرید چنین دستگاه هایی صرف نظر کنید. به جای خرید دستگاه دست دوم ، می توانید دستگاه ساعت زنی ارزان قیمت بخرید ، تا از امکانات آن از جمله گارانتی ، خدمات پشتیبانی ، نرم‌افزار و … استفاده کنید.

بهترین دستگاه ساعت زنی

معیار انتخاب بهترین دستگاه حضور غیاب از نظر هر شخصی متفاوت است. اگر فقط بخواهیم کارایی، عملکرد و امکانات دستگاه ساعت زنی را مدنظر قرار دهیم و قیمت مهم نباشد، مدل هایی مانند FaceStation-F2 و Ubio_X Face دستگاههای خوبی هستند. البته قیمت این مدلها بالای ۱۰۰ میلیون تومان است و با بودجه هر کسب و کاری تناسب ندارند.

اگر به دنبال بهترین دستگاه ساعت زنی با کارایی مناسب و قیمت معقول می‌گرید ما دستگاه حضور و غیاب ai0F و ai07F از برند تایمی و دستگاه Uface302 از برند زدکی را به شما معرفی می کنیم. این دستگاههای عملکرد بسیار عالی دارند ، امکانات آنها بسیار مناسب است. هر سه دستگاه دارای سه روش شناسایی کارت ، اثر انگشت و تشخیص چهره هستند. هر سه امکان کنترل تردد (اکسس کنترل) دارند. قیمت این سه مدل هم با توجه به امکانات و کارایی که دارند بسیار مناسب است. در حال حاضر که این مقاله نگارش می‌شود، قیمت دستگاه ai06f در حدود ۱۰ میلیون و قیمت دو مدل دیگر در حدود ۱۳ الی ۱۴ میلیون تومان است.

3 دیدگاه

  1. بسیار عالی
    از دستگاه های ساعت زنی که معرفی کردید من با دستگاه های سری AI شرکت تایمی آشنایی دارم. دستگاه های بسیار خوبی هستند. واقعا نسبت به امکاناتشون قیمت بسیار پائینی هم دارن و به جرات میشه گفت از لحاظ کیفیت با دستگاه های کره ای رقابت دارند و کمتر از اونها نیستند.

  2. درود بر شما
    شما زحمت کشیدید و انواع دستگاه ساعت زنی را معرفی کردید اما مقالتون ناقصه. دستگاه های شناسایی عنبیه چشم و عروق خونی کف دست هم جزو دستگاه های ساعت زنی بیومتریک هستند که اتفاقا دقت و کیفیت بسیار خوبی دارند و از لحاظ امنیتی یعنی هک نشدن هم از بسیاری از مدلهای دیگه سرتر هستند. اگر برایتان مقدور بود این مدلها را هم معرفی کنید.

  3. قطعا دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک دقیق ترین راه برای شناسایی و ثبت ورود است چون برای هر فردی منحصر به فرد است و نمیتوان آن ها را کپی یا جعل کرد. با استفاده از این فناوری مشکلات خروج زود هنگام، دیر رسیدن و اضافه کاری غیرمجاز حذف خواهد شد.
    از همه مهمتر با استفاده از این دستگاهها از تقلب و ثبت تردد به جای دوستان که در سیستم های کارتی متداول است ، جلوگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا