موبایل

مسیر یاب نشان یا بلد (مقایسه و بررسی) همراه با نحوه استفاده + ویدیو

مسیریاب بلد و نشان بین کاربران ایرانی محبوبیت بالایی کسب کرده  و در مجموع چیزی حدود ۱۵ میلیون بار از اپ بازار و ۱۱ میلیون بار از پلی استور دانلود شده است. این دو مسیریاب به دلیل رایگان بودن ، مکان یابی دقیق ، سخنگو بودن به زبان فارسی رضایت اکثر کاربران را به دست آورده اند. در ویدیو و متن زیر نحوه کار با هر دو نرم افزار مسیریاب ، مزایا و معایب و قابلیت های هر کدام را بررسی می کنیم.

نکته : ممکن است در آپدیت بعدی نرم افزار همه موارد زیر که به عنوان معایب یاد شده است ، برطرف گردد.

مسیریاب فارسی نشان :

در آذر ۱۳۹۶ تصمیم گرفتیم اپلیکیشن خودمان را مستقل از داده‌ها و سرویس‌های شهرداری‌ها برای کل کشور منتشر کنیم. به همین دلیل به جای داده‌ی شهرداری‌ها، از داده‌های آزاد نقشه OpenStreetMap استفاده کردیم. مدت کمی بعد، در یلدای ۱۳۹۶ اولین نسخه اپلیکیشن جدیدی به نام «نشان» آماده کردیم که در نخستین روزهای زمستان منتشر شد. مزیت اصلی نشان، داشتن سخن‌گوی فارسی بود که نام دقیق خیابان‌ها را نیز در زمان رانندگی بیان می‌کرد.

 ویژگی ها نشان

 •  منوی فارسی
 •  سخنگو بودن به زبان فارسی
 •  مکان یابی دقیق
 •  داشتن رادیو اینترنتی
 •  نقشه آفلاین (با یک بار دانلود نقشه شهر مورد نظر ، بدون نیاز به اینترنت می توانید از مسیریاب استفاده کنید)
 •  وجود قسمت کنکاش ( پیدا کردن مکان های تاریخی ، جاهای تفریحی و دیدنی ، رستوران کافی شاپ و…)
 •  اطلاعات بیشتر در انتخاب برخی از مکان های عمومی (ساعت شلوغی ، رفت و آمد ، باز و بسته بودن و…)
 •  اعمال لایه ها بر روی نقشه ( مشاهده ترافیک ، خطوط مترو ، نواحی پر تردد پیاده و….)
 •  قابلیت کی کجاست
 •  اضافه کردن مکان های شخصی
 •  قابلیت ثبت کسب و کار خود بر روی نقشه

 معایب نشان

 •  مسیریابی بخش پیاده روی گاهی اوقات شما را سردرگم می کند.
 •  عدم اعلام نام معابر و کوچه ها به صورت سخنگو

 مسیریاب فارسی بلد

تیم بلد در سال ۱۳۹۶ توسط جمعی از متخصصین گروه توسعه فناوری اطلاعات هزاردستان پایه‌گذاری شد و اولین نسخه‌ی اپلیکیشن بلد را پس از مطالعات فنی اولیه و تحقیق و توسعه، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ منتشر کرد. شمار کاربران بلد در مدت کوتاهی پس از انتشار، به بیش از یک و نیم میلیون نفر رسید.

ویژگی های بلد

 •  منوی فارسی
 •  مکان یابی پیاده بهتر نسبت به نشان
 •  سخنگو بودن به زبان فارسی ( با گویش و لهجه های مختلف)
 •  مکان یابی دقیق
 •  تجربه کاربران از رستوران و کافی شاپ و جاهای که رفته اند
 •  اطلاعات بیشتر در انتخاب برخی از مکان های عمومی (باز و بسته بودن ، تلفن و…)
 •  قابلیت ثبت کسب و کار خود بر روی نقشه
 •  اضافه کردن مکان های شخصی
 •  اعمال لایه ها و روی نقشه (  ترافیک ، طرح های ترافیک ، نقاط پرتصادف شهر تهران و…)

معایب بلد

 •  عدم پشتیبانی از نقشه آفلاین و مسیریابی فقط به صورت آنلاین انجام می شود.
 •  مشاهده مکان های اطراف (مثل جاهای تاریخی و تفریحی) محدود می باشد.

 آموزش کار با نرم افزار نشان برای آندروید و آی او اس (آیفون)

نرم افزار نشان را از اینجا دانلود کنید. اگر گوشی شما اندرویدی هست می توانید به صورت مستقیم ، پلی استور و بازار دانلود کنید. اگر هم گوشی شما آیفون هست ، می توانید از لیست موجود در سایت ( مثل سیب اپ ، اناردونی و…) اقدام به نصب کنید ( البته به طور معمول بازارهای داخلی نرم افزار های اپل شامل هزینه اشتراک دانلود می شود).

۱ –  ابتدا گزینه مکان یابی (جی پی اس) را از  منوی بالای موبایل روشن کنید. همچنین می توانید از منوی تنظیمات (setting)  گزینه سرویس مکان (location) پیدا کنید و آن را فعال کنید و بعد از آن اینترنت خود را روشن کنید ( وای فای یا موبایل دیتا). البته نشان دارای مسیریابی آفلاین هست که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود (مرحله ۸).

مسیر یاب نشان یا بلد عکس 0

۲ و ۳ – مطابق شکل زیر سرویس مکان یابی را انتخاب کنید ، بلافاصله مکان دقیق شما بر روی نقشه مشخص می شود و مسیریاب ، نقطه کنونی شما را به عنوان مبدا تایید می کند. علامت ذره بین شکل را انتخاب کنید و نام مقصد مورد نظر را وارد کنید. برای مثال بیمارستان نمازی شیراز را انتخاب کردم (شما می توانید اسم خیابان، مرکز تجاری ، هتل و….. را جستجو کنید).

مسیر یاب نشان عکس 1

۴ –  از لیست نمایش داده شده مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مسیر یاب نشان عکس 2

۵ – حال مبدا و مقصد ، مقدار مسافت و  زمان تخمینی رسیدن (با توجه به انتخاب یکی از گزینه های زیر نقشه مثل خودرو ، پیاده ، همگانی ، دوچرخه و….) رسیدن به مقصد مشاهده می کنید. اگر مسیر شما دارای ترافیک باشد مسیریاب به صورت پیشنهاد ، مسیرهای دیگری را ارائه می کند (که معمولا بروی نقشه با رنگ طوسی مشخص شده است).

مسیر یاب نشان عکس 3

۶ –  کل فرایند مسیریابی تا مرحله ۵ بود ، بقیه موارد به قابلیت‌ها نشان می پردازیم. اگر اهل موسیقی و آهنگ هستید ،  مطابق شکل آیکون آهنگ را انتخاب کنید و در لیست آهنگ مورد نظر خود را اجرا کنید.

مسیر یاب نشان عکس 4

۷ – از بخش کنکاش می توانید ، مکان های تاریخی ، مذهبی ، تفریحی ، رستوران و کافی شاپ و خیلی از جاهای دیگر شهر خود یا شهری که به آن مسافرت کرده اید را کشف کنید.

مسیر یاب نشان عکس 5

۸ – یکی از قابلیت های خوب نشان ، مسیریابی به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت می باشد. از بخش تنظیمات من ، گزینه نقشه و مسیریابی آفلاین را انتخاب کنید و نقشه شهر یا شهرهای مورد نظر خود را دانلود کنید.

مسیر یاب نشان عکس شماره 6مسیر یاب نشان عکس 6-1

۹ و ۱۰ –  از دیگر قابلیت های خوب نشان گزینه کی کجاست. تصور کنید که دوست شما از اصفهان در حال حرکت به سمت شما هست. برای اینکه هر دوی شما بتوانید یکدیگر را بر روی نقشه پیدا کنید ، باید اول هر دوی شما نرم افزار نشان را نصب کنید و وارد بخش کی کجاست شوید وضعیت بروی فعال قرار دهید و از آیکون آدمک شکل بالا سمت چپ وارد صفحه زیر (۱۰) می شوید و یکی از شما کد را برای دیگری میفرستد و دیگری گزینه اضاف کردن را انتخاب می کند و از این به بعد تا زمانی که وضعیت روی فعال قرار داشته باشد ، دوست تان و شما می تواند یکدیگر را بروی نقشه ببیند (اگر باز هم متوجه نشدید ویدیوی بالا را مشاهده کنید).

مسیر یاب نشان عکس 7مسیر یاب نشان عکس 8

۱۱ – همچنین از بخش تنظیمات می توانید یکسری تغییرات را اعمال کنید.

مسیر یاب نشان عکس 9مسیر یاب نشان عکس 9 -1

 آموزش کار با مسیریاب بلد برای آندروید و آی او اس

همانطور که در اموزش بالا توضیح داده شد ابتدا گوشی خود را به اینترنت متصل و جی پی اس (لوکیشن) خود را روشن کنید و وارد نرم افزار مسیریاب بلد شوید.

۱ و ۲ و ۳ – همانند عکس زیر گزینه مکان یابی را انتخاب کنید تا محل دقیق شما مشخص شود ، سپس از بخش جستجو نام محل مورد نظر خود را وارد کنید. در نهایت گزینه مسیریابی را انتخاب کنید.

۱ – مسیریاب بلد عکس 1مسیریاب بلد عکس 2

۴ –  مبدا و مقصد برای شما نمایش داده می شود و اگر گزینه  شروع را انتخاب کنید ، مسیریابی آغاز می شود.

مسیریاب بلد عکس 3

۵ –  تا همین مرحله فرایند مسیریابی انجام می شود ، در ادامه به قابلیت‌های بلد می پردازیم. اگر به قسمت پایین نرم افزار بلد دقت کنید یک فلش رو به بالا نام شهری که در آن هستید نمایش داده می شود. با بالا کشیدن آن صفحه (سویپ کردن به سمت بالا) ، مکان های دیدنی شهر ، رستوران و کافه نمایش داده می شود. یکی از گزینه های جالب این بخش تجربه کاربران می باشد. یعنی کاربران بلد با عکس گرفتن و نظر دادن در مورد مکانی که رفته اند ( مثل کافه ، رستوران یا مکان های تاریخی) تجربه خود را با شما به اشتراک می گذارند.

مسیریاب بلد عکس 4مسیریاب بلد عکس 4 - 1

۶ – از بخش لایه ها می توانید یک سری  تغییرات بر روی نقشه اعمال کنید (مثل نمایش ترافیک و یا محل های پر تصادف شهر تهران)

مسیریاب بلد عکس 5مسیریاب بلد عکس 5 - 1

۷ –  یکی دیگر از قابلیت‌های جالب بلد سخنگو بودن به لهجه ها و گویش های مختلف (مثل یزدی ، شیرازو..) هست. برای تغییر سخنگو  سه خط بالا سمت راست را انتخاب کنید.

مسیریاب بلد عکس 7

۸ و ۹ – از بخش تنظیمات دستیار صوتی را انتخاب کنید.

مسیریاب بلد عکس 8مسیریاب بلد عکس 9

۱۰ – در صفحه بعد گزینه سخنگوی دستیار صوتی را انتخاب و آن را به گویش یا لهجه مورد نظر خود تغییر دهید.

مسیریاب بلد عکس 11مسیریاب بلد عکس 10

مسیر یاب بلد یا نشان کدام بهتر است ؟

 اولا این مورد را در نظر داشته باشید ، که نرم افزارها  به صورت روزانه هفتگی و ماهانه به روز رسانی می شوند و مشکلات آنها برطرف می شود. در پاسخ به این سوال باید گفت که این بستگی به خود شما دارد ، به نظر شخصی خودم هر دو نرم افزار را نصب کنید و  با توجه به شرایط از  هر کدام استفاده کنید.  مثلا در جایی که اینترنت ندارد ، مسیریاب نشان بسیار کمک کننده می باشد ،  و در جایی که باید از نقطه آ به نقطه ب پیاده روی کنید از مسیریاب بلد استفاده کنید.

 اگر علاقه مند به آموزش های موبایلی هستید ، پیشنهاد می شود مقاله نحوه نصب اینستاگرام بر روی (آیفون و گوش های آندرویدی) را مشاهده کنید. لطفا در بخش نظرات سوالات پیشنهاد و انتقادات خود را مطرح کند.

منبع : نشان ، بلد

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

این سایت به فروش می رسد برای اطلاع از قیمت به شماره زیر در واتساپ یا تلگرام پیام بدید

09384902568